Кикбоксерите се збогуваа со Европското првенство

Dimitar Georgiev na EP vo Maribor so Maksjuta Riusija

Македонските кикбоксери се збогуваа со Европското првенство во Марибор откако денеска загубија сите тројца репрезентативци.

Серијата на порази ја почна Милан Кубин во категоријата до 89 килограми во кик-лајт против Турчинот Абдулах Цем Акин, ја надополни Ненад Манојловски во категоријата до 69 килограми во мечот со Константин Јуриков од Русија. Последен настапи Димитар Георгиев (-79 кг) и загуби од домашниот кикбоксер Јани Лорбер.

Денешниот резултат е разочарување за сите, бидејќи се очекуваше и од ова Европско првенство нашите натпреварувачи да се вратат со медал.

ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО