Кевин Холанд ќе се сретне со Алекс Оливеира на УФЦ 272

Кевин Холанд се враќа во полусредна категорија. Тој ќе се натпреварува со Алекс Оливеира на настанот UFC 272 на 5 март во Лас Вегас.

Холанд има скор 21-7-1 во ММА и е во серија од два последователни порази. 2020 година беше силна за него и забележа 5 последователни победи. Сепак, минатата година Кевин се претстави многу слабо.

Во последната борба Холанд беше нокаутиран и задавен од Кајл Дукас. Во нивната битка судијата направи грешка што доведе до откажување на поразот и битката стана неважечка. Кевин заврши 17 од своите натпревари и двапати падна.

Оливеира има скор 22-11-1 (2) и е во серија од три последователни порази. Алекс доаѓа по пораз со одлука на Нико Прајс. Тој победи на само 2 од последните 8 УФЦ-борби. Поразот во оваа битка ќе го исфрли од организацијата.

Каубојот заврши 17 од своите натпревари и падна 7 пати со завршница.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО