Канело откри дали ќе се занимава со голф

Сол Алварез се стреми да стане најголемиот боксер на својата генерација, но неговата љубов кон голфот е загадочна. Тоа го покренува прашањето дали, кога ќе се соблече ракавиците, тој ќе го земе стапот за да се натпреварува професионално.

„Не! Сакам само да играм турнири за забава. Навистина ми се допаѓа голфот, но за да се биде играч на голф треба да се почне од многу млада возраст. Морам да останам доследна на себе. Ќе продолжам да уживам во голфот“, изјави Канело за Бокс сцена.

Мексиканецот толку многу го сака спортот што дури стана извршен продуцент на филмот „Долгата игра“, кој се прикажува во одредени кина овој викенд. Приказната е инспирирана од книгата „Чудото на Мустангот“, во која пет Американци со мексиканско потекло учат да играат голф и започнуваат свој терен во Тексас во 1950-тите.

Алварез, пак, е во завршна фаза од подготовките за борбата со Хаиме Мунгуја на 4 мај. Таму тој ја заложува неприкосновената титула во суперсредна категорија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО