Камару Усман до Конор Мек Грегор: Остави го вискито!

Поранешниот шампион на УФЦ во полусредна категорија Камару Усман не се воздржа во одговор на жестоките забелешки на Конор Мек Грегор за него за време на неодамнешниот пренос во живо.

Мек Грегор треба да се врати во октагонот на УФЦ за да се соочи со Мајкл Чендлер на главниот настан на УФЦ 303. Неговото враќање доаѓа три години откако ја скрши ногата против Дастин Пориер на УФЦ 264.

Пред неговото враќање Мек Грегор беше домаќин на прашања и одговори во живо во соработка со Дуелбитс. За време на стримот ги нападна Хабиб Нурмагомедов, Усман и други врвни имиња од УФЦ.

Мек Грегор го нападна Усман, нарекувајќи го „запуштен“ во серија непријателски коментари. Само неколку часа по тирадата на Мек Грегор против Усман и другите врвни борци, Усман одговори.

За време на неодамнешната епизода од подкастот „Паунд 4 паунд“ со Хенри Сехудо, Усман го нападна Мек Грегор за неговите неодамнешни инсинуации за него.

„Тоа е повеќе од пари, во кој момент станува повеќе од пари? Во кој момент тоа станува интегритет на спортот?” Усман му одговори на Мек Грегор. „На крајот на денот Конор е тој што е. Конор направи неколку прилично фантастични работи во овој спорт, за мешаните боречки вештини, за УФЦ. Но, Конор, јас исто! Ти беше шампион и јас! На крајот на денот… Имам мал проблем со тоа што велиш „Ох, тој е морон!“, не можеш да го кажеш тоа, Конор. Не те клоцав додека беше на земја. Тој имаше проблеми со законот, несреќите и ситуациите, но никогаш не сте слушнале да седам таму и да го клоцам типот додека е на земја“.

„Тука мора да има одредено ниво на почит, бидејќи на крајот на денот, тоа е она што го прави овој спорт“, продолжи Усман. „Почитта и дисциплината што сите ги ставивме за да дојдеме до врвот на спортот, а тоа се чини дека му недостига… Не сум неталентиран, затоа што ако сакаш шанса да се бориш со мене. Му дадов две шанси на Конор да се бори со мене додека бев шампион. Но ти не го направи тоа. Така што, да ме наречеш безумен е некако непочитување, а јас не бев непочитувач кон тебе додека ги имаше твоите проблеми. Човеку мој, мислам дека е подобро да го оставиш шишето со виски и да се вратиш кон паметот, да бидеш добар татко и добар пример“.

Усман и Мек Грегор потенцијално би можеле да се судрат, во зависност од тоа како ќе се развие УФЦ 303.

Усман не се борел откако загуби од Хамзат Чимаев на УФЦ 294 во октомври. Неизвесно е кога ќе се врати поранешниот носител на титулата во полусредна категорија и дали ќе се врати во средна или полусредна категорија.

Мек Грегор ги замати водите за Усман и на повидок може да биде меч меѓу двете ѕвезди на УФЦ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО