Кадиров му подари мерцедес на Бетербиев и го направи почесен граѓанин

Шефот на Чеченија, Рамзан Кадиров, уште еднаш покажа завидна великодушност. Прими спортисти, меѓу кои и боксерскиот шампион Артур Бетербиев. Кадиров го направи Бетербиев почесен граѓанин на главниот град Грозни и му подари нов мерцедес.

Артур со оваа награда беше почестен за високи достигнувања и голем придонес во развојот на спортот.

„Пријатели, ги поканив познатите ученици од боксерската школа во клубот Ахмат. Се собравме на иста маса со драги БРАЌА, меѓу кои и шампионот на ВБЦ и ИБФ Артур Бетербиев. Со нас беше истакнат претставник на професионалниот бокс и ММА Абдул-Керим Едилов, бронзените медалисти од Олимписките игри во Токио и други ѕвезди.

Во текот на комуникацијата потсетив дека нашите спортисти имаат голема одговорност. Во битките на меѓународните арени, тие ја бранат честа на чеченскиот народ и на цела Русија. Ова е голема чест. Ги повикав да продолжат да работат со целосна посветеност, целосно да го откријат својот потенцијал и да не израдуваат со светли победи. Тие секогаш можат да сметаат на мојата целосна поддршка.

Спортот во Чеченската Република е на повисоко ниво од кога било во нејзината историја. Само во олимписки спортови говори податокот дека повеќе од 200 наши спортисти се вклучени во репрезентациите. Ако ја земеме само оваа година, тогаш според нејзините резултати, 728 претставници на Чеченската Република станаа победници на различни натпревари, повеќе од 100 луѓе освоија награди на меѓународни натпревари.

Тројца добија клучеви од автомобилите на Мерцедес, а уште единаесет спортисти добија еден милион рубљи. На Артур Бетербиев му беше доделена и титулата „Почесен граѓанин на Грозни“. Ова одликување му беше доделено за високи достигнувања и голем придонес во развојот на спортот. На многу наши спортисти им беа доделени медали „За заслуги на Чеченската Република“ и значки „За заслуги во трудот““, напишаа на официјалната страница на социјалните мрежи на Кадиров за средбата со спортистите.

Артур има скор од 17-0 во бокс и победува во секоја од неговите борби со нокаут. Тој е шампион во велтер категорија на ВБЦ и ИБФ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО