Јури Лапикус почина на 27-годишна возраст по сообраќајна несреќа со мотор

ММА борецот на ОНЕ Чемпионшип, Јури Лапикус, почина на 27-годишна возраст.

Различни извори информираат дека смртта на Лапикус била поради сообраќајна несреќа. Веста прв ја објави Sherdog.com, кој го поврза инцидентот со приказна од MilanToday. Според овој извештај, Лапикус починал откако паднал во кома по сообраќајна несреќа со мотор во Милано, Италија.

Инцидентот се случил минатиот викенд. Молдавскиот ловец изгубил контрола над мотоциклот и удрил во друг автомобил.

Лапикус (14-2, 1 НЦ) се натпреваруваше и во лесна и во полутешка категорија за ОНЕ. Неодамна претрпе пораз со нокаут во првата рунда од Зебастијан Кадестам во борба во полусредна категорија во ОНЕ на Прајм видео 1 минатиот август.

Лапикус претходно влезе во кафезот со поранешниот шампион на УФЦ и Белатор, Еди Алварез, шампионот во две дивизии Кристијан Ли и поранешниот шампион на ОНЕ, Марат Гафуров. Тој ја започна својата професионална кариера со 14 последователни победи, вклучувајќи ги и победите над Гафуров и Шенон Вирачај.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Iuri lapicus (@iuri_lapicus)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО