Јубенк го собори Вилијамс четири пати, а победи со одлука на судиите (ВИДЕО)

Крис Убенк Јуниор го победи Лијам Вилијамс со едногласна одлука во средна категорија на гала вечерта во Кардиф, Велс.

Пуленот на Рој Џонс три пати го соборуваше претставникот на домаќините во првите четири рунди и вкупно четири пати на мечот. Но, тоа не беше доволно за да се прекине борбата и беше донесена судиска одлука.

Сите судии очекувано го видоа судирот во корист на фаворитот 116-109, 116-108 и 117-109.

„Среќен сум што сум овде. Сакав да му одржам лекција на овој човек. Пред борбата кажа многу глупости за мене и сакав да го казнам, па не го нокаутирав во првата рунда“, изјави Јубенк по мечот и ги привлече свирежите на навивачите.

https://twitter.com/SkySportsBoxing/status/1490143116137017353?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1490143116137017353%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fboec.bg%2Fboxing%2Fyubenk-svali-uilyams-chetiri-pti-i-vse-pak-se-stigna-do-reshenie%2F

„Ја видовте битката – удари во глава, мои пресретнувања, не знам како не го дисквалификуваа. Сето тоа го примив како маж и продолжив понатаму. Беше забавна вечер. Им покажав што може да направи Јубенк со малку СОС Рој Џонс!“

32-годишниот Британец и оддаде почит на легендата со танц и забава за своите фанови и неутрални гледачи.

Сега Крис Јубенк може да смисли меч за титулата подоцна оваа година. Никогаш не успеа да најде добар противник од неговата победа над Џејмс ДеГејл во 2019 година. Овој пат јасно стави до знаење дека е во игра.

Единствените два порази во кариерата беа од Били Џо Сандерс и Џорџ Гроувс.

Поразот е втор по ред за Лијам Вилијамс, кој во претходниот судир падна од Деметриус Андраде.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО