Јапонија заврши со 5 светски титули во џудо, Французите се втори, а Теди Ринер ја освои 11 титула

Јапонија заврши на првото место во пласманот за медали на Светското првенство во Доха во поединечна конкуренција. Азијците завршија со 5 титули, 2 сребрени и 4 бронзени медали.

Втори се Французите со 7 очличја (2-3-2), а зад нив е Грузија со 4 (2-1-1).

Врвот на последниот ден од шампионатот беше финалето во супертешка категорија над 100 килограми, во кое Французинот Теди Ринер ја додаде 11. светска титула во кариерата. Во решавачката борба 34-годишниот шампион со вазари се наметна над Русинот Инал Тасоев, кој не се предаде лесно. Натпреварот заврши по продолжение во 7,39 минута.

Ринер зад себе има уште 3 олимписки и 5 европски титули, а до 2020 година беше во серија од 154 победи. Французинот сега се стреми кон четвртата олимписка титула на форумот во Париз 2024 година.

Тасоев е европски првак од 2021 година и е 9 години помлад од својот славен ривал. Русите, кои се вратија на шампионатот по речиси една година отсуство, сепак освоија една титула – за Арман Адамјан (100 кг).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО