Ислам Махачев го прегази Боби Грин и побара борба за титулата (ВИДЕО)

Ислам Махачев (22-1) се надева дека ќе ја има следната борба за шампион во лесна категорија, откако лесно го победи Боби Грин (29-13-1) на настанот УФЦ Фајт најт 202 во Лас Вегас.

Дагестанецот убедливо стигна до десеттата победа во низа совладувајќи го американскиот борец со прекин во првата рунда.

Махачев требаше да се бори со Бенеил Дариуш, кој го откажа настапот поради повреда, во меч кој сигурно ќе го даде следниот предизвикувач.

Но, Исламот може да добие шанса да се бори за титулата по одличната победа против Грин, откако Бразилецот Чарлс Оливеира се обиде да го одбрани шампионскиот појас против Џастин Гејџи на 7 мај.

„Пред неколку дена изјавив дека Грин не е на мое ниво и тоа го покажав – изјави Ислам Махачев по триумфот и додаде:

„За 11 месеци победив четири противници и ја заслужив борбата за титулата“.

Доколку му се укаже шанса тогаш треба да се бори со победникот од дуелот меѓу Чарлс Оливеира и Џастин Гејџи.

„Ќе биде добра борба, бидејќи и двајцата се врвни борци. Чарлс е одличен во своите настапи и има одлични борбени вештини на партер што би требало да биде проблем за Џастин. Гејџи ќе се обиде да се закани со неговите силни удари, но Оливеира ќе го собори и ќе ја прекине борбата. Се ќе биде готово до втората или третата рунда“, го предвиде исходот од борбата за титулата Ислам Махачев.

Дагестанецот верува дека Бразилецот ќе го брани појасот кој подоцна ќе го освои.

„Оливеира е добар удирач, а одличен и во граплинг и во борење“, рече Ислам Махачев и продолжи:

„Ќе го изморам, ќе го турнам и ќе го натерам да се откаже. тешко е да се бориш со него кога натпреварот оди во трета или четврта рунда. Неговите удари стануваат поопасни, а борбата може да заврши со задушување. Но, знае и некои вештини. Ќе се обиде да ме заврши на партер, но ќе му биде многу тешко“.

Во борбата за титулата Велингтон Турман со „армбар“ го победи Миша Циркунов во втората рунда, а вреди да се спомене и триумфот на Арман Царукјан, кој во втората рунда со технички нокаут го совлада Џоел Алварез.

Резултати од УФЦ Фајт најт 202:
Ислам Махачев – Боби Грин – ТКО, Р1 коло (3:23)
Велингтон Турман – Миша Циркунов – завр. (армбар), Р2 (1:29)
Присила Кахоеира – Џи Јеон Ким – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Арман Царукјан – Џоел Алварез – ТКО, Р2 (1:57)
Армен Петросјан – Грегори Родригез – поделена одлука (29–28, 28–29, 30–27)

Воведни борби:
Игнацио Бахамондес – Ронг Жу – завр. (брабо чекан), Р3 (1:40)
Џосијан Нунес – Рамона Пасквал – едногласна одлука (30-27, 30-27, 30-26)
Теренс Мекини – Фарес Зијам – завр. (давење од позади), Р1 (2:11)
Џонатан Мартинез – Алехандро Перез – едногласна (29–28, 29–28, 30–27)
Рамиз Брахимај – Мајкл Гилмор – завр (давење од позадави), Р1 (2:02)
Карлос Ернандез – Виктор Алтамирано – поделена од. (28–29, 30–27, 29–28)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО