Холифилд: Браќата Кличко го убија натпреварувачкиот дух (ВИДЕО)

Легендата на професионалниот бокс, Ивандер Холфилд, рече дека стиловите на браќата Владимир и Виталиј Кличко го уништиле интересот за тешаката категорија.

„Судиите требаше да ги оценуват преградките наместо вистинските борби. Ќе излезеш во рингот, задаваш удари, но во еден момент ќе стигнеш до прегратките. Кога се борев со Мајк Тајсон, беше јасно дека не само што ќе удри, туку и дека ќе си го добиете. За време на браќата Кличко, целата категорија ја изгуби својата популарност поради недостаток на акција. Но, сега доаѓаат и подобри работи“, смета Американцот.

И самиот Холифилд не бил еден од најчистите боксери на планетата. Неговите патентирани глави расколебаа не еден или двајца противници. По неколку такви нечисти удари Мајк Тајсон беше луд во вториот нивен меч и му го одгриза увото на најголемиот ривал.

.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО