Хамзат Чимаев веќе не е шведски државјанин

Хамзат Чимаев ја призна својата љубов кон скандинавската земја, но беше принуден да ја напушти.

Настанот УФЦ 294 ќе се одржи на 21 октомври во Абу Даби (ОАЕ) Хамзат Чимаев и Пауло Коста треба да се борат во главната борба на настанот.

Историјата на нивната ривалство трае веќе подолго време, па сега ќе се обидат да се пресметаат во кафезот.

Вреди да се истакне дека овој турнир ќе биде посебен за Хамзат. Борецот ја претставуваше Шведска и влезе во октагонот под нејзино знаме. Но, сега ситуацијата е променета. Хамзат сега е државјанин на Обединетите Арапски Емирати и ќе ги претставува во УФЦ.

Махди Шамас, кој е менаџер на Чимаев, откри дека Хамзат повеќе не е државјанин на Шведска. Хамзат секогаш се однесуваше кон Шведска со голема топлина. Борецот дури ја нарече земјата негов „втор дом“ и сакаше да биде главен на УФЦ турнир во земјата.

Во Шведска, пак, протестите започнаа со палењето на Куранот, а Чимаев не беше среќен поради тоа. Чимаев сега планира да живее во ОАЕ, иако живее во Шведска од 2013 година. Во својот профил на социјалните мрежи, Хамзат ја објасни својата љубов кон чеченскиот Боречи клуб „Ахмат“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Khamzat Chimaev (@khamzat_chimaev)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО