Хамзат Чимаев сака да се бори на УФЦ 300

Борбената картичка на УФЦ 300 може да очекува уште еден меч од висок профил.

Ѕвездата на УФЦ во средна категорија, Хамзат Чимаев, навести можна борба на УФЦ 300 што ќе се одржи на 13 април во Лас Вегас. „Борз“ објави фотографија од неговото лице одблиску, а околу неговиот израз е испишан бројот „300“. Чимаев не откри повеќе детали, но јасно стави до знаење дека сака борба на УФЦ 300.

Во однос на потенцијалните противници за УФЦ 300 неколку опции имаат смисла. Од гледна точка на рангирањето, број 9, Чимаев нема многу отворени опции. Секој борец во средна категорија над 4-тото место е зафатен, оставајќи ги опциите на Чимаев ограничени. Од првите 5 во дивизијата достапни се само Џаред Канониер и Израел Адесања.

Најголемата борба на УФЦ 300 за Чимаев ќе биде против „Ласт стилбендер“. Тие веќе неколку години зборуваат за ваква борба, но никогаш не се сретнале во кафезот. Во последната борба во октомври минатата година во Абу Даби Чимаев го победи Камару Усман.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Full Violence ™ (@fullviolence)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО