Хабиб Нурмагомедов повторно се сретна со Путин, за да ја прослават победата (ВИДЕО)

239

Непоразениот шампион во лесна категорија Хабиб Нурмагомедов ја одбрани титулата во Абу Даби и е без пораз во кариерата. Шампионот доминираше против Дастин Пориер и го заврши во трета рунда. Неговата победа повторно го воодушеви Владимир Путин, кој го покани непоразениот шампион да му честита.

„Орелот“ се врати во Русија и заедно со татко му отидоа да се сретнат со Путин, а на средбата беше Владимир Василев, кој е шеф на Дагестан. Кабиб е најпопуларен борец во неговата земја и веќе е меѓу големите sвезди на УФЦ по неговата победа над Конор Мек Грегор, која го направи светски познат.

Еве што зборуваа Хабиб и рускиот претседател за време на нивната средба:

Путин: Сакам да ви честитам. Тоа беше добра борба против силен и упорен ривал.

Кабиб: Да, мојот противник беше силен и покажа почит. Овој пат се борев против борец кој ме почитуваше.

Путин: Тоа зависи од личноста. Се разбира, професионален борец мора да биде таков. Забележавте убедлива победа. Ја гледав битката и успеа да гонатераш да се прераде по давењето од позади, што е класичен зафат за давење. Го направи на вистински начин без да го стиснеш грлото. Успеавте да го притиснете цврсто од двете страни на вратот и сè беше фер.

Кабиб: Да, јас првично се обидов да применам стискање на вратот, но тоа беше во првата рунда и тој се спаси.

Путин: Те удри чисто.

Кабиб: Да, добро ме погоди. Знаевме дека тој има побрзи раце од мене. Затоа, решив да го контролирам во првата рунда. Ќе беше рискантно да раземенуваме удари во првата рунда. Во втората рунда, малку застанав и ме погоди со силен удар. Потоа го слушнав татко ми, кој беше доста несреќен.

Путин: Сепак успеа да го собориш.

Кабиб: Имаше уште една работа. Пред борбата, еден пријател ми рече да внимавам, затоа што Дастин сака да користи гилотина. Знаев дека го прави тоа со десната рака, иако е левучар. Применува гилотина, потоа ги заклучува нозете и започнува да крцка. Решив да му дозволам да ја примени гилотината, но ставав нога на неговата за да не ме заклучи со ногата. Почувствував дека може да почнам да стегам и морав да се движам. Успеав да ја сменам позицијата и се извлеков.

Дана Вајт беше импресиониран од средбата меѓу Хабиб и Путин и ја сподели на социјалните мрежи.

„Денес, мојот татко и јас бевме почестени од рускиот претседател Владимир Путин. Средбата се одржа во неговиот роден Дагестан. Многу е убаво кога шефот на државата ја оценува нашата работа, нè поддржува и по секоја победа, како и обично, тој лично ни честита“,оваго сподели Хабибна социјалните мрежи.

Минатата година Путин повторно го прими Хабиб и му честиташе за победата над Конор Мек Грегор. Тогаш Хабиб посети неколку земји и се сретна со важни политички фигури. Сега веројатно ќе биде исто, Хабиб ќе патува низ различните земји за да добие честитки.