Хабиб може да ги одмери силите со Сент Пјер во граплинг меч

Претседателот на ЕФЦ, Шамил Завуров, ја призна можноста за организирање на граплинг меч меѓу поранешниот шампион на УФЦ во лесна категорија Хабиб Нурмагомедов и поранешниот шампион на УФЦ во две категории Жорж Сент Пјер.

Завуров е пријател на Хабиб од детството и очигледно двајцата разговарале за нешто такво. Шамил тешко дека ќе си дозволи да зборува за ова прашање без претходно да се консултира со Нурмагомедов, кој сега му е шеф.

ММА лигата на Хабиб дебитираше во САД минатиот месец. „Орелот“ е домаќин на поранешни ѕвезди на УФЦ и Белатор. Неодамна изјави дека сака да стане најдобар промотер во светот.

Во интервју за Спорт експрес Завуров рече дека можеме да го видиме Хабиб против Сент Пјер на една од гала вечерите на Игл ФЦ во САД:

„Мислам дека нема ништо лошо во овој меч во Мајами. Хабиб е секогаш во форма. Го следам Сент Пјер на Инстаграм и гледам дека секогаш е во форма и тренира.

Хабиб е голем љубител на спортот и постојано се одржува во форма. Ништо не ја спречува битката меѓу нив. Би било интересно. Овој натпревар би можел да се организира на некој од турнирите на ЕФЦ во САД“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО