Хабиб: Би Џеј Пен е втор по големина во лесна категорија

Хабиб Нурмагомедов смета дека легендата БJ Пен е втор по големина во лесна категорија. 42-годишниот Хаваec е член на УФЦ Куќата на славните и поранешен шампион во две различни категории. Пен постигна голем успех во кафезот, но кон крајот на кариерата претрпе серија од 7 последователни порази.

Згора на тоа, Б.Ј. започна борби на улица, каде што исто така беше нокаутиран. Тоа го натера Дана Вајт да го отпушти од УФЦ. До денес, Пен има скор од 16-14-2 во ММА и победи само на 1 од последните 11 борби во кафезот.

Во интервју за руските медиуми, Нурмагомедов се искажа за Пен.

„Мислам дека персонификација на лесната категорија одамна е Би Џеј Пен. Можеби забележа многу порази кон крајот на кариерата, но ја освои титулата во лесна категорија и ја одбрани.

Пен исто така се искачи во средната категорија и ја освои титулата. БJ потоа загуби од Жорж Сент Пјер, кој е меѓу најдобрите во историјата.

Мислам дека БЈ Пен е вториот најголем борец во историјата на лесна категорија“, рече Хабиб.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО