Го уапсија Џамал ​​Бен Садик

Познатиот кикбоксер од Антверпен, Џамал ​​Бен Садик се врати во притвор.

Тој е приведен под истрага за киднапирање и напад во синџир на дрога. Газет ван Антверпен го објави ова синоќа врз основа на сигурни извори. Според информациите на ГВА, Бен Садик наводно наредил киднапирање и напад на пристаниште во Антверпен.

Пристанишниот работник, кој често се поврзува со измами со дрога, се вели дека добил аванс за да го испрати кокаинот, но потоа не направил ништо. Тој бил запрен пред неговиот дом и бил малтретиран. Бен Садик не е првпат контроверзен.

Во 2021 година беше уапсен како дел од истрагата SKY ECC, каде што беше осомничен дека продавал шифрирани телефони на криминалци. По месец и половина е пуштен на слобода со нараквица на глуждот. Во 2022 година семејството на Бен Садик стана жртва на заплашување и насилство. Во домот на неговите родители било пукано и фрлани огнени коктели.

Нападнат бил и неговиот кик бокс клуб, како и неговиот автомобил. Се вели дека мотивот за ова е конфликт на пазарот со дрога, во кој еден од браќата на Бен Садик е обвинет за злоупотреба на пратка со кокаин. Бен Садик отсекогаш негирал дека е вклучен во светот на дрогата. Пред две недели Џамал ​​беше осуден на 40 месеци затвор и парична казна од 40.000 евра за перење пари и измама.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jamal Ben Saddik (@jamalbensaddik)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО