Германците ги изненадија Јапонците (Фото)

Првиот ден на Светското првенство во кати во Малага, Шпанија, се случи големо изненадување, по седумгодшна доминација јапонците не се први. 

2014-WC-KATA-Katame-no-Kata-Podium-

Германскиот мешан тим, Вофганг Дакс-Ромсвинкел (444 поени) и Ула Лосен ги совлада јапонците Ецуко Јокојама и Чигуса Омори (442) во џуно ката. Третото место им припадна на романските џудисти Алина Захариа и Алина Черус. Вториот ден работите си дојдоа на место.Во другите дисциплини репрезентативците на Јапонија ме дозволија изненадување. Во добро светло се покажаа Иран и Италија.

Катаме но ката

 1. Сатоши Накајама-Сеиџи Најаши- Јапонија-446 поени
 2. Андреа Фрегнан-Стефано Морегола-Италија-430
 3. Мојтаба Бајелан-Сејед Есфахани-Иран- 428

 Наге но ката

 1. Мичито Сакамото-Такајуки Јокојама-Јапонија-447
 2. Јулиан Сурла-Аурелиан Флеиц-Романија-440
 3. Сунхјунг Ли-Минхо Јо-Кореја-439

Киме но ката

 1. Таекеши Кенџи-Уемацу Коџи-Јапонија-586
 2. Бардигармруди Абдолвахаб-Рухолаџадед Сеједјашар-Иран-566
 3. Блас Фернандо-Чанг У Чан-Шпанија-565

Кодокан гошин џицу

 1. Мијамото Хидеки-Ватанабе Масаки-Јапонија-612
 2. Волпи Убалдо-Калдерини Маурицио-Италија-595
 3. Наџафи Мохамедхасан-Каримнасер Алиреза-Иран-581

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО