Гејџи со брутален нокаут во 2. рунда го победи Пориер, Луис го заврши Де Лима за 33 секунди (ВИДЕО)

Џастин Гејџи е новиот сопственик на појасот БМФ. Во главната борба на настанот УФЦ 291 во Солт Лејк Сити Хајлајт го победи Дастин Пориер со брутален нокаут по една минута во втората рунда.

Со оваа победа, Гејџи му се одмазди на Пориер за поразот во април 2018 година, кога Дастин славеше со прекин во четвртата рунда.

Тоа беше негова втора победа годинава (го победи Рафаел Физиев во Оџиј), а сега веројатно треба да добие борба за титулата во лесна категорија.

https://twitter.com/TheArtOfWar6/status/1685507542049263616?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1685507542049263616%7Ctwgr%5E15062a2e8b0f24f7befce28794bf74a5ae70bccf%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcdn.embedly.com%2Fwidgets%2Fmedia.html%3Ftype%3Dtext2Fhtmlkey%3Dcb7145f1731b4c328f8e4d2201854ceaschema%3Dtwitterurl%3Dhttps3A%2F%2Ftwitter.com%2FTheArtOfWar6%2Fstatus%2F1685507542049263616image%3Dhttps3A%2F%2Fabs.twimg.com%2Ferrors%2Flogo46x38.png

Првата рунда беше многу изедначена, а потоа во 60. секунда од продолжението Гејџи го искористи невниманието на Пориер и го собори со десен висок ножен удар.

Хајлајт успеа да удри уште еден удар пред судијата Херб Дин да ја прекине борбата.

Во конасловната борба Алекс Переира во дебито во полутешка категорија во прилично неизвесен меч со поделена одлука го совлада Јан Блахович.

Американецот Дерик Луис потврди зошто е најголемиот нокаутер во историјата на УФЦ – Црниот ѕвер го победи Маркос Рожери де Лима со нокаут по само 33 секунди.

Само што влегоа во мечот Луис истрча кон Бразилецот и го удри со колено. Тој продолжи да го удира на подот се додека судијата не го прекина мечот.

Тоа беше 27-ма победа за Луис во кариерата, со што ја прекина серијата од три порази.

Тони Фергусон ја загуби шестата борба по ред. Ел Кукуј беше успиен од Боби Грин со завршница (гушење со рачен триаголник) на крајот од мечот.

А главната програма се отвори со меч во кој Кевин Холанд го победи Мајкл Киеза со гушење во првата рунда.

Холанд веднаш тргна агресивно и на крајот од првата минута го стресе Киеза. Тие завршија на подот, но Киеза се созеде и успеа да ја крене борбата на нозе.

Во средината на рундата Кевин беше удрен со две колена кои повторно го потресоа противникот и го заврши Мајкл со гушење.

Српскиот борец Урош Медиќ ја забележа третата победа во четвртиот настап за УФЦ. Тоа беше негов втор триумф во низа по едногодишна пауза.

Во воведната програма Медиќ во третата рунда со прекин го совлада Американецот Метју Семелсбергер.

Резултати од УФЦ 291:
Џастин Гејџи – Дастин Пориер – КО (удар со глава), Р2 (1:00 часот)
Алекс Переира – Јан Блачович – поделена одлука (29–28, 28–29, 29–28)
Дерик Луис – Маркос Рожерио де Лима – ТКО (летечко колено и удари), Р1 (0:33)
Боби Грин – Тони Фергусон – тех. завршница (гушење со рачен триаголник), Р3 (4:54)
Кевин Холанд – Мајкл Киеза – завршница (брабо давење), Р1 (2:39)

Воведни борби:
Габриел Бонфим – Тревин Џајлс – завршница (гушење со гилотина), Р1 (1:13)
C.J. Вергара – Винисиус Салвадор – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Роман Копилов – Клаудио Рибеиро – КО (удар со глава), Р2 (0:33)
Џејк Метјус – Дариус Флоуерс – завршница (гушење од позади), Р2 (2:37)
Урош Медиќ – Метју Семелсбергер – ТКО (вртење грб и удари), Р3 (2:36)
Миранда Маверик – Присила Кахоеира – завршница (армбар), Р3 (2:11).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО