Гејџи негира дека мисли за пензионирање

Поранешниот шампион во лесна категорија на УФЦ, Џастин Гејџи, ги коментираше гласините дека долгиот период  без борба се должи на намерата да ја заврши професионалната кариера. Ова стана јасно од пораката на неговиот спаринг – партнер Рајан Чарлибојс.

„Силно се сомневам дека ќе се бори. Тој е вознемирен. УФЦ не му дава борби што ги посакува и размислува да се повлече “, напиша Чарлибојс во лична порака на Инстаграм.

„Поразот на Хабиб му траеше долго. Првите неколку месеци беа особено тешки – јасно е дека овој пораз го смени“, додаде тој.

Гејиџи веднаш реагираше на оваа изјава, нарекувајќи ја лажна.

„Ова се целосни глупости. Далеку сум од откажување и се чувствувам одлично. Претпоставувам дека фраерот измислил сè“, напиша борецот.

Не се знае кого обвинува Гејџи за фалсификување – неговиот спаринг партнер или лицето кое објавило лична преписка со Чарлибојс.

Во октомври минатата година Џастин Гејџ направи неуспешен обид да го комбинира освојувањето на титулата во УФЦ, губејќи во втората рунда од Хабиб Нурмагомедов, по што сè уште нема борба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО