Габриел Гонзага ќе се бори на УФЦ во Загреб

gabrielgonzaga-mirrorcouk

Се знае првата борба за настанот на УФЦ во Загреб на 10 април.

Во судирот на тешкашите Габриел Гонзага (17-10, 12-9 УФЦ) ќе се сретне со Руслан Магомедов (14-1, 3-0 УФЦ). Русинот (29 г.) е без пораз во три борби во УФЦ, а славеше против Виктор Пешта, Џош Копланд и Шон Џордан. Единствениот пораз во својата кариера во 2011 година го претрпе од Константин Глухов.

Гонзага во последната борба во декември го победи Константин Ерохин со судиска одлука и ја прекина низата од три порази.

Бразилец (36 г.) е добро познат на публиката во регионот по мечевите со Мирко Филиповиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО