Фудбалерот на Динамо Мирослав Слепичка станува ММА борец (ВИДЕО)

156

miroslav slepicka

Поранешниот играч на Динамо од Загреб, Мирослав Слепичка, одлучи да пронајде нова кариера.

34-годишниот Чех се повлече од фудбалот во 2015 година, а ќе Слепичка на настанот ГЦФ фајт најт 36 во ноември ќе го направи ММА дебито, пишува isport.blesk.cz.

Во текот на кариерата играше за Спарта од Прага.

Слепичка дерсот на Динамо го носеше од 2009 година до 2011 година и во Загреб пристигна како чешки репрезентативец, кој во 2008 година два пати настапи во дресот на својата земја. Иако во Динамо покажа колку може да биде ефикасен, не успеа да се стабилизира во составот. За две ипол сезони, за Динамо одигра 25 натпревари и постигна 11 гола.