Френсис Нгану: Се беше подготвено за да не успеам

Френсис Нгану се отвори за повредата на коленото што за малку ќе го натераше да излезе од УФЦ 270.

Помалку од еден месец по неговиот меч за обединување на титулата со Сирил Гане во јануари, Нгану ги скина вкрстените лигаменти. Но, шампионот во тешка категорија, кој моментално преговара за нови услови со УФЦ, инсистираше да се бори и покрај повреденото колено.

Нгану (17-3 ММА, 12-2 УФЦ) ја доби борбата со едногласна одлука – изненадувачки, користејќи ја својата борба.

„Сè беше дизајнирано против мене за да изгубам и да пропаднам – никогаш да не се вратам“, рече Нгану на својот канал на Јутјуб. “Така беше. Така беше наредено.”

Нгану објасни дека повредата се случила во една од последните рунди на спаринг со нов тренинг партнер. Неговиот главен тренер, Ерик Никсик, се двоумеше дали да дозволи нов тренинг партнер на сесијата, но на крајот тоа го стори.

„Самата повреда се случи на 28 декември, точно три дена по Божиќ“, рече Нгану. „Имаше еден човек во салата кој штотуку дојде. Мислам дека тоа беше негов втор тренинг со нас.

Бевме во спаринг и тој многу се измори. Се обиде да го отстрани очајот. Потоа, кога се обидов да се свртам, слушнав пукање во коленото. Тогаш, токму во тој момент, кога ќе го слушнете тоа во коленото, знаете дека нешто не е во ред. Но, бев толку зафатен со спарингот што не можев да го почувствувам тоа“.

Со планирањето на промоцијата Џон Џонс да се врати на 5 март на УФЦ 285 во Лас Вегас, Нгану е целниот меч доколку шампионот е здрав до тој датум.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО