Френсис Нгану: Работната етика на Усман ненадмината

Шампионот на УФЦ во тешка категорија Френсис Нгану зборува за носителот на титулата во полусредна категорија на организацијата Камару Усман.

Тие се блиски пријатели и неодамна имаа заеднички тренинг. Усман многу му помогна на Нгану да го подобри борењето. Ова го видовме во јануари откако Френсис го надмудри Сирил Ган во одбрана на титулата. Нгану, пак, многу му помогна на Усман да го подобри ударот.

Тоа го видовме во борбата со Хорхе Масвидал откако Усман го нокаутира во април 2021 година.

„Работната етика на Усман не е второстепена. Луѓето не го разбираат тоа. Гледаат дека е шампион, но мора да разберете дека започнал во овој спорт како борач.

На самиот почеток не ни знаеше да приземји ударна комбинација. Сега се бори со луѓето во кафез и ги нокаутира. Камару се чувствува многу самоуверен“, рече Нгану во видеото објавено на неговиот Јутјуб канал.

Усман ќе учествува на турнирот УФЦ 278 на 20 август во Јута (САД) каде ќе ја брани титулата. Противник ќе му биде Леон Едвардс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО