Френсис Нгану одржа убав говор по мечот: Сега знам дека можам да се занимавам со бокс, ќе се вратам уште посилен

Најдобриот ММА тешкаш во светот воодушеви со своето деби во професионалниот бокс.

Ако некој ве праша колку рунди ќе издржи Френсис Нгану во рингот со Тајсон Фјури, веројатно многу малку од вас би рекле дека ќе ги преживее сите десет рунди. Секоја чест за оние кои веруваа во Нгану, бидејќи Френсис навистина ги издржа сите десет рунди. Не само што издржа, туку одржа одличен меч, а на крајот беше поразен со поделена одлука. Ова е еден од оние порази кои речиси и да не носат горчина, а Нгану веднаш по мечот делуваше сосема задоволно од завршената работа.

„Се чувствувам фантастично! Многу сум среќен, иако мечот не ми одеше. Сакам да им се заблагодарам на Саудијците што ми дадоа можност уште еднаш да им докажам на луѓето дека грешат. Вечерва можеби сум се скратил и можеби сум ранет, но можам и да каснам. Јас сум борец, подготвен сум да се борам во секое време и можеме да направиме реванш во секое време. Сигурен сум дека ќе се подобрам уште повеќе. Ова беше мојот прв боксерски меч. Не сакам да се оправдувам, загубив, но ќе се вратам на тренинзите, ќе работам уште повеќе, со малку повеќе искуство и чувство за овој спорт. Ќе се вратам уште посилен.”, започна Нгану, а потоа изјави дека неговата боксерска приказна нема да заврши на овој меч.

„На почетокот бев нервозен бидејќи ова е нов спорт за мене и нешто што досега не сум го практикувал. Сега знам дека можам да се справам со ова срање. Бидете подготвени!”

Најнезаборавниот момент од оваа борба е дефинитивно нокдаунот во третата рунда. Френсис Нгану го удри Фјури со лево кроше и го испрати на подот. Не беше доволно да се победи, но уште долго ќе се зборува за дебитантот кој го испрати светскиот шампион на подот.

Нгану изгледаше одлично во боксерското деби, а треба да се додаде дека беше надвор од арената 644 дена. Последниот натпревар пред овој против Фјури, Нгану го одржа во јануари 2022 година. Потоа со едногласна одлука на судиите го победи Сирил Гане, а недолго потоа следеше операција на коленото. Нгану долго се опоравуваше, а во разговорот по мечот Нгану беше прашан дали ги искористил сите 644 дена за да се подготви за дебито во боксот.

„Не се подготвував за сите 644 дена бидејќи се опоравував од тешката повреда (коленото). Мојот тренинг камп траеше три и пол месеци. Види, не планирам да се правдам. Работев напорно, дадов се од себе и знам дека можам да работам уште повеќе. Се познавам себеси и мојата посветеност. Ќе се здружам со мојот тим, ќе видиме што можеме да направиме за да се подобриме и ќе се вратиме уште подобри. Вечерва се плашев од водата, а сега знам која е температурата на таа вода. Подготвен сум да се вратам овде и да го преземам приматот”, изјави Нгану во многу убаво излагање по мечот, а снимката од неговиот и говорот на Фјури по натпреварот можете да ја погледнете во видеото под овој текст.

https://www.youtube.com/watch?v=Cx_BdEVp2EI

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО