Френсис Нгану би можел да дебитира против Дерек Чисора

Френсис Нгану го напушти УФЦ и сега работи на своето боксерско деби.

Поранешниот шампион на УФЦ во тешка категорија би можел да се соочи со ветеранот Дерек Чисора. „Предаторот“ е подготвен да започне разговори со менаџерот на КСИ за борбата на гала вечерта на Misfits.

Кале Зауерланд му нуди на Нгану да се соочи со Чисора во неговата прва борба во рингот. Френсис неодамна изјави дека сака да се бори со Тајсон Фјури или Ентони Џошуа.

Речиси е невозможно Фјури и Џошуа да му обрнат внимание на Нгану пред да дебитира.

„Би сакал да потпишам со Нгану. Мислам дека добро ќе се вклопи со Misfits. Мислам дека може да го договориме и да го донесеме Дерек Чисора. Тоа е голема борба. Има некои големи битки за него“, изјави Зауерланд

Френсис веќе доби повеќе понуди за потенцијален боксерски судир, вклучително и од боксерскиот промотор со голи раце (БКФЦ). Чисора јавно ја објави својата намера да се сретне со Нгану во потенцијална пресметка.

За Нгану, дефинитивно има смисла ваква борба да го поттикне напред во боксот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО