Френк Ворен: Фјури рече дека ова е неговиот најдобар камп пред двобојот

282

Френк Ворен, копромотер на Тајсон Фјури и организатор на боксерската гала во која неговиот боксер ќе ја брани титулата во тешка категорија на ВБЦ против предизвикувачот Дилиен Вајт, сподели детали за судирот.

Тој изрази изненадување што мечот, кој најверојатно ќе биде последен за Фјури, наиде на толку широк одзив во медиумите, навивачите и јавноста.

„Ова е европски рекорд за меч со продадени 94.000 влезници. Тоа ќе биде фантастична ноќ, без сомнение го имате најдобриот тешкаш од вашата генерација и шампион на ВБЦ против млад човек како Дилиен кој толку долго чекаше на таков меч. Тој ја доби битката и знаеме дека е во одлична форма и кондиција, погледнавме некои од снимките и видовме колку напорно тренираше“, изјави Ворен за BoxingScene.

Боксерската гала, која ќе ја предводи пресметката Фјури-Вајт, ќе се одржи оваа сабота во Лондон на стадионот Вембли. Оваа средба е прва за Фјури во татковина по 2018 година.

„Тајсон тренира напорно и имавме многу разговори во последните неколку недели и ми рече дека тоа е најдобриот тренинг камп што некогаш го имал. Ова е доказ за Шугархил Стјуард и целиот тим дека го донесоа таму каде што е. Двете момчиња ги имате во одлична борбена состојба. Значи, што ќе добиете ноќта на 23 април? Тоа е голема битка“, рече Ворен.