Флојд Мејведер: Пакијао најавува реванш, а јас не му дадов дозвола!

На Ризин 45, голем борбен спортски настан кон крајот на минатата година, Мани Пакијао, поранешен боксерски шампион во осум категории, даде изненадувачка изјава.

Тој ги потврди своите планови да се бори повторно во 2024 година, па дури и најави реванш со Флојд Мејведер. Оваа објава беше изненадување, особено затоа што се зборуваше за можен реванш на нивната „Борба на векот“ уште од нивната прва борба во 2015 година. Во тоа време, Мејведер победи со едногласна одлука во Лас Вегас.

Флојд Мејведер одговори на пораката на Пакијао во неодамнешното интервју за Пајвот подкаст. Го критикуваше Пакијао дека предвреме го најавил реваншот и нагласи дека се уште се потребни многу преговори пред таквата борба да стане реалност. Мејведер посочи дека за се има време и место и не се појави да потврди дека реваншот официјално ќе се одржи.

Мејведер изрази фрустрација што Пакијао го користел неговото име без дозвола. Тој потсети дека Пакијао се жалел на Мејведер што го користел неговото име во минатото. Флојд нагласи дека и покрај тврдењата на Пакијао, тој, Мејведер, се уште е неприкосновен шампион и Пакијао не успеа да го симне од тронот.

Доколку не се случи реванш со Мејведер, Пакијао има други опции, според неговиот менаџер. Тој изрази интерес да се бори со Рајан Гарсија, Џервонта Дејвис и поранешниот шампион на УФЦ Конор Мек Грегор. Овие изјави покажуваат дека и покрај контроверзите околу реваншот со Мејведер, Пакијао сепак сака да остане активно вклучен во светот на боксот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО