Фјури за Усик: Ќе го смачкам клошарот и нема да му дадам реванш!

Британскиот боксер Тајсон Фјури му пријде на Украинецот Александар Усик со предлог да склучи договор за борба без опција за реванш.

Се договорија за борба да се одржи на крајот на април во Лондон. Усик се согласи да даде 70% од заработката на Фјури, а 30% ќе остане за Александар. Фјури ќе биде на линијата за титулата на ВБЦ, додека Усик е на линијата за ВБА (Супер), ВБЦ, ИБФ, ВБО и ИБО титулите.

Оваа борба ќе има неприкосновен шампион во тешка категорија за прв пат по повеќе од 20 години. „Ромскиот крал“ се закани дека ќе го здроби Усик, па нема да му даде реванш.

„Здраво, ова е Тајсон Фјури. Денеска разговарав со адвокат за опцијата за реванш во договорот за борба со Александар Усик. Што ќе кажете да нема ниту една проклета клаузула за реванш? За нас двајцата.

Ајде целосно да го подигнеме умот. Никогаш не треба да се грижите што ќе се случи во иднина и колку долари можете да добиете по поразот.

Ќе го скршам овој клошар и нема да му дадам реванш. Ќе се излади како неговиот пријател Џошуа“, изјави Фјури на социјалните мрежи.

Очигледно, на Усик не му пречи да ја отстрани клаузулата за реванш. Украинецот тврди дека оваа клаузула ја вовел Фјури.

„Алчен чкембар, клаузулата за реваншот ти ја иницираше, не е моја. Престани да кукаш и да се криеш. Биди маж, потпиши договор или ослободи го појасот.

Ми треба титулата апсолутен шампион, а не твоите глупави игри“, одговори Усик.

Очигледно нападите од двете страни ќе продолжат до самата битка.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tyson Fury (@tysonfury)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО