Фјури: Вајлдер бега од Поветкин

Tajson fjuri go udira Klicko

Тајсон Фјури почна со своите споредни претстави, а овој пат негова цел е шампионот на Светскиот боксерски совет во тешка категорија, Дионтеј Вајлдер (САД).

Вечерва Американецот ќе го брани трофејот против Артур Шпилка (Полска) на галавечер во Њујорк. Британецот пристигна во градот и има намера да го гледа мечот во живо. Фјури го привлече вниманието на новинарите.

„Вајлдер ќе се бори со боксер, за кого никој не чул. Веќе во вториот меч тој сака да го избегне официјалниот кандидат Александар Поветкин. Не дека Поветкин е нешто пособено, бидејќи Кличко му одржа добра лекција. Истото важи и за момците кои ќе се борат за одземениот појас од мене на Меѓународната боксерска федерација – Гласков и Мартин“, рече светскиот првак Тајсон Фјури.

https://youtu.be/WTYWRk15x6g

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО