Фјури: Сега сум дебела, таков бев како бебе и ќе бидам дебел кога ќе умрам

Светскиот боксерски шампион на ВБЦ, Тајсон Фјури, на 28 октомври во Саудиска Арабија против поранешниот врвен УФЦ тешкаш Френсис Нгану.

По таа борба, Кралот на Ромите има нов предизвик – меч за обединување на шампионските појаси во тешка категорија против Александар Усик.

Непоразениот британски боксер има 33 победи во кариерата и едно реми. Во својот последен меч во декември минатата година со прекин во десетата рунда го совлада Дерек Чисора и по трет пат ја одбрани светската титула.

Неодамна изјави дека многу ослабел на подготовките, а за ова зборуваше и во последното интервју пред натпреварот против Нгану.

„Одлично е да се има убаво тело. Би сакал да го имам, но не знам дека тоа некогаш ќе се случи. Тренирам повеќе од 20 години и никогаш не сум го имал. Бев на тренинг камп, живеев како монах последните 12 недели и се уште немам добро тело“, изјави Тајсон Фјури и додаде:

„Немав добро тело ни кога бев тинејџер. Научив дека ова не е натпревар во бодибилдинг. Не изгледам како човек способен да трча 30 километри, но навистина можам. Важно е да можам да се борам, а не како изгледам. Целта е да се победи“.

Кралот на Ромите се осврна и на неговата дебелина.

„Ми се допаѓа што сум дебел, се разликувам од другите. Никогаш немало некој како мене, таков сум јас. Сега сум дебел, таков бев како бебе и ќе бидам дебел кога ќе умрам. Сите сме дебели, тато, мама, целото семејство“, подвлече Тајсон Фјури.

Непоразениот шампион истакнува дека е најдобриот боксер во светот и дека со леснотија би ги победил сите тешкаши.

Александар Усик го најави своето пристигнување во Саудиска Арабија на натпреварот меѓу Фјури и Нгану.

„Кого сече, каква врска има тоа со него. Тоа е шоуто на Фјури, тоа е на мене и на Нгану. Африканскиот крал ќе се бори против Ромскиот крал“, истакна Тајсон Фјури, а потоа продолжи:

„Никогаш не ме интересираа приказни за непобедливост, така му кажав на Владимир Кличко. Тој ми рече дека ги сакам неговите титули, а јас реков: „Не ми е грижа за твоите појаси. Ќе ти ја скршам главата“. Појасите не ми значат ништо, важно е да го победиме противникот. А се друго е бонус“.

Од Фјури беше побарано да ги именува петте најголеми боксери во тешка категорија во историјата, а тој одговори:

„Тајсон Фјури, од прво до петто место“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО