Фјури пак ќе загуби! Усик е премногу добар за него

Експертите веруваат дека Тајсон Фјури нема да може да се врати на врвот, туку само ќе ја закопа кариерата.

На 18 мај годинава во Ријад се одржа спектакуларен турнир „Огнен ринг“. Во главната борба на вечерта Александар Усик и Тајсон Фјури се бореа за титулата апсолутен светски шампион во тешка категорија. Самата битка се покажа доста драматична.

На почетокот се чинеше дека „Џипси Кинг“ мирно ќе ја доведе работата до сигурна победа. Но, тогаш Усик целосно ги сврте работите и речиси го заврши Британецот. Веднаш потоа Фјури побара итен реванш.

Но, многу експерти едногласно велат дека Тајсон не треба ни да се обидува повторно да влезе во рингот со Александар. Фјури беше критикуван од поранешниот светски шампион и член на Куќата на славните Бери Мекгиган. Тој изрази уверување дека времето на Тајсон, за жал, веќе поминало.

„Усик е премногу добар за него. Тајсон беше речиси запрен. Мислам дека следниот пат нема да биде подобро. Фјури е голем борец за спортот, зборува многу, има многу медиумско присуство. Но, мислам дека неговото време како спортист заврши. Веројатно затоа што никогаш не живеел живот на спортист.

Тајсон Фјури не е како Усик. Александар Усик стана неприкосновен шампион во тешка категорија, двапати убедливо го победи Џошуа, а потоа и Фјури. Само мислам дека следната борба ќе биде копија на првата“, рече Мекгиган.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО