Фјури: Ортиз има 147 години. Вајлдер ќе го нокаутира порано отколку првиот пат

31

Долго време се слушаа гласини за годините на Луис Ортиз.

Се претпоставува дека боксер кој побегна од Куба во САД е далеку постар од официјалниот документ во кој се вели дека има 40 години.

„Кинг Конг“ во септември по втор пат ќе се бори со Дионтеј Вајлдер, а со победа може да ги попречи плановите на Американецот за реванш со Тајсон Фјури.

„Кралот на Ромите“ не се грижи премногу за исходот од овој меч. 30-годишниот Британец следниот пат бо требало да влезе во рингот во септември или октомври, најверојатно во Њујорк. Името на противникот се уште не е познато, а по таа борба треба по втор пат да се сретне со шампионот на ВБЦ.

„Не, не ме загрижува. Луис Ортиз веројатно има 147 години, па Вајлдер треба да го нокаутира порано од првиот пат. Мислам дека Вајлдер ќе го заврши за неколку рунди. Ако го фати порано, готов е. Ќе го изгуби тлото под нозете. Како што реков, тој има 147 години“.

И покрај тоа единствениот пораз на Ортиз во неговата кариера беше токму од Вајлдер и 3-0 е од тој меч за титулата во успеа да го здрма првакот.

„Во првиот меч стануваше збор за судир на стилови, веројатно на Вајлдер тоа му беше прв пат да се бори со искусен левак. Не се грижам. И за да се случи најлошото, Вајлдер да го нокаутира во првата рунда, кога една врата се затвора другата се отвора. Што треба да се случи ќе се случи. Не можеме да го промениме што ќе се случи во иднина. Немаме контрола над тоа. Можам да се контролирам само себе и да ја завршам работата и ја направам својата работа. Имам намера тоа да го направам на 5 септември или 21 октомври, на којбило од тие два датуми. Дури и како борец, можам само да се обидам да го спречам тоа да не ми се случи“.