Фјури: Го почитувам Усик како личност и боксер, но јас сум најдобар

Тајсон Фјури го предупреди Александар Усик дека иако Украинецот можеби двапати го победил Ентони Џошуа, нема да може да го стори тоа против „елитен и голем боксер“ во тешка категорија. Шампионот на Светскиот боксерски совет (ВБЦ) Фјури се соочува со носителот на појасите на ВБА, ВБО и ИБФ во тешка категорија, Усик, во судир за апсолутна светска титула во дивизијата на 18 мај.

Фјури му оддаде должна почит на својот противник на прес-конференција во неговиот роден град Моркамб.

„Немам ништо лично кон него, ова е само бизнис за двајцата боксери. Влогот е многу голем, но не го мразам. Напротив, го почитувам како личност и како боксер. Секој треба да ги почитува неговите достигнувања. Тој ги обедини појасите во тешка категорија и е апсолутен светски шампион во полутешка категорија“, започна Британецот.

Но, довербата на Џипси Кинг е категорична за тоа кој ќе го добие нивниот натпревар на 18 мај.

„Едноставно сум најдобар. На средбата го бранам само ова од него. Има причина за изгледот на категориите. Кога средната категорија ќе се спротивстават на големите момчиња, тие обично го наоѓаат она што го бараат. Можете да ги победите просечните големи момчиња, но не можете да ја победите елитата, бидејќи големината навистина е важна. Ова се факти“.

Фјури е решен следниот месец да остави свој белег во историјата на спортот и без сомнение да биде крунисан за најголемиот боксер во тешка категорија на сите времиња.

„Цел живот го проучувам овој спорт. Ова е моето време, мојата судбина, мојата ера и мојата генерација. Факти“, заклучи 35-годишниот боксер кој има 34-0-1 (24 КО), додека Усик е 21-0 (14 КО).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО