Филип Додевски и Мила Рељиќ славеа на стартот на Светското првенство

Македонските таеквондисти Филип Додевски и Мила Релиќ го поминаа првото коло на Светското првенство што се одржува во Гвадалахара, Мексико. Додевски во категоријата 87 килограми со победа од 2-1 над противник од Мароко се пласираше во следната рунда.

Филип Додевски славеше против Мароканеццот Еласби Суфиане 2-1, додека Мила Рељиќ во категоријата -62 килограми беше подобра од Тончанг од Тајланд со 2-0.

Нашиот најголем ас Дејан Георгиевски својата битка ќе ја има за два дена.

Резултати СП:

-87 кг

Филип Додевски – Еласби Суфиане (Мароко) 2-1

-62 кг

Мила Рељиќ – Тончанг (Тајланд) 2-0.

+87 кг

Дејан Георгиевски

 

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО