Фил де Фрис сака да ја брани титулата во КСВ против Дарко Стошиќ

Шампионот на КСВ во тешка категорија Фил Де Фрис ја коментира победата во петокот на настанот во Олштин. Англичанецот призна дека победата не паѓа во очи и го посочи следниот противник.

Де Фрис го одбрани појасот во тешка категорија на галата КСВ 95. Настанот се одржа во петокот, на 7 јуни, во салата Уранија во Олштин. Де Фрис (38) се спротивстави на Аугусто Сакаи во борба на вечерта за титулата. Фил ја доби борбата со едногласна одлука.

Така, шампионот на КСВ во тешка категорија ја одбрани титулата по десетти пат. Де Фрисј сега ќе одмора, но наскоро ќе почне да тренира и сака реванш со Дарко Стошиќ. Двајцата се бореа во 2022 година и Де Фрис победи со завршница во 5-та рунда.

„Победив, но не беше убаво. Морав да ја сменам тактиката кога соборувањето не функционираше. Многу тежок противник, почит кон него. Сега имам пауза и да почнам да работам на следниот предизвик. Да го направиме тоа Дарко!“ напиша Де Фрис на социјалните мрежи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by phildefriesmma (@phildefriesmma)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО