ФФЦ 16 кик бокс: Весели славеше во извонредна борба!

Шкодран Весели
Шкодран Весели

Завршу кик-бокс делот на ФФЦ 16 настанот во Виена и беше одбележана со победата на Шкодран Весели над Дуол Чен, во еден извонреден меч. Фади Мерц замина во пензија со нокаут победа, успешно го одработи враќањето Џевад Потурак. До нова победа во ФФЦ дојде и младиот Иван Зидар од Осијек . 

Шкодран Весели – Дуол Чен – едногласна одлука на судиите

 Каков меч на албански и кинески борец! Девет минути на континуирана акција и победа на албанскиот борец, кој се одмазди за поразот пред три години од истиот борец. Ова не е беше лесно да се пресуди, најверојатно, половина во салата веруваа во победа Чен, но ја решија нијанси. Во натпревар со многу прецизни удари, брилијантна комбинација на различни техники. Тешко е да се издвои нешто, но, по тоа може да се претпостави дека владеела агресијата, која ја покажа „албански воин“, и покрај тоа што ударите на Чен парчиња, особено предните удари, изгледаа убиствено.

Весели исклучително емотивно ја дочека одлуката на судиите и се виде колку му значи оваа победа.

Фади Мерц – Џанфранко Капурсо – нокаут, првиот рунда, 01:45

 Фади Мерц ја завши големата кариера на најдобар можен начин. Австриски борец (36 г.) славеше со нокаут против пет години постариот Италијанец. Голема чест за Мерц, сјајната и трофејна кариерата да ја заврши во неговиот град, пред својата публика и тоа со нокаут победа. И сето тоа на ФФЦ настанот.

 Џевад Потурак – Панајотис Теодосиадис – со едногласна одлука на судиите

Успешно враќање на БХ машината во ФФЦ и професионалениот кик-бокс, и да победи против многу добар борец од Грција. Може да се рече дека Потурак не беше толку подобар борец, како што беше пресудно искуството на Џевад, кој со години се бореш во најсилната можна конкуренција.

Григор Ашугбабајан – Стеван Живковиќ – со едногласна одлука на судиите

Григор Ашугбабајан го победи Стеван Живковиќ во неговата кам-бек борба. Ова беше техничка натпревар, кој беше многу тешко да сепресуди на една минута пред крајот да не беше еден кружен удар на Григор, по кој му броеја на српскиот борец.

Азис Калах – Лирин Ахмети -со едногласна одлука на судиите

 Убава и ефикасна победа на мароканскиот борец против многу добриот Ахмети, кој допонително ја прифати оваа борба. Во многу нервозен натпревар, каде што и двајцата беа казнети со одземање на поени, Мароканецот беше оној кој одеше напред и ја бараше борбата, барем ако се зборува за првите две рунди.

 Иван Зидар – Алин Спан – со едногласна одлука на судиите

Неверојатно динамичен натпревар на овие млади борци во перо-лесна категорија. Од првата до последната секунда гледавме на акции без премногу клинчови, а победата на крајот му припадна на хрватски борец Џон Зидар од Осијек. Тој, веќе во првата рунда го погоди со коленото и чудно е што тој го продожи мечот. Втората и третата рунда беа во слично темпо.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО