Џудистот Шерифовски поразен во првата средба на Медитеранските игри

107

На петтиот ден од Медитеранските игри во претпладневната програма на борилиштето се појави џудистот Еди Шерифовски.

Тој во категоријата до 81 килограм во првото коло се соочи со Божидар Вучуревиќ од Босна и Херцеговина и беше совладан со 10-0.

Македонскиот џудист Еди Шерифовски не успеа д аго помине првото елиминациско коло на Медитеранските игри во Оран, Алжир.

Босанскиот претставник беше подобар противник и заслужено оди во следната фаза. Тој уште на почетокот на борбата поведе со 1-0, а потоа на 1 и пол минута пред крајот изведе зафат доби ипон и предвреме ја обезбеди победата.