Џозеф Паркер: Подготвен сум да се борам со секого

Џозеф Паркер, поранешен шампион на ВБО во тешка категорија, изјави дека е подготвен да се бори против секој боксер.

„Подготвен сум да се борам со секого. Но, откако ќе разговараат со мојот промотор, Еди Херн и мојот менаџер Дејвид Хигинс, тие имаат јасен план за мене оваа година.

Ми рекоа да се грижам за Јуниор, потоа да се сретнам со Чисора, а потоа да се борам против победникот од Усик и Џојс. Има план и прилично е возбудливо што постои план, затоа што многу борци сакаат да знаат што ќе направат по нивната последна борба“, изјави Паркер за Скај спорт.

Интересно, пред неколку дена Чисора рече дека го прифаќа предизвикот за судир меѓу него и Паркер. Тие требаше да се сретнат во 2019 година, но тогаш мечот не успеа.

Новозеландецот го победи сонародникот Јуниор Фа со едногласна одлука за време на викендот, нанесувајќи му го првиот пораз во професионалци по 20 средби.

Во вкупната статистика меѓу двајцата, Паркер подеше со 3-2 (4 од мечевите се во аматерски бокс).

28-годишниот Паркер има биланс од 28 победи (21 со нокаут) и 2 порази (од Ентони Џошуа и Дилиен Вајт). Рангиран е на 9-то место меѓу најтешките во авторитетното рангирање на страницата boxrec.com.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО