Џошуа за Фјури: Го соборија просечни боксери! Усик ќе го победи

Ентони Џошуа е убеден дека Тајсон Фјури е просечен боксер кој допрва треба да се соочи со соодветна конкуренција во кариерата.

Џошуа сонува за борба со сонародникот, но, за жал, тие се разделени долги години. Фјури сега се подготвува за најважната борба во кариерата. Во мај ќе се бори со Александар Усик во меч за обединување на титулите во тешка категорија.

Битката меѓу двајцата ќе произведе неприкосновен шампион кој не е виден повеќе од 20 години. Џошуа верува дека Усик ќе успее да го победи „Џипси Кинг“, па плановите за борба со Фјури повторно ќе тргнат наопаку.

„Отсекогаш сум сакал да се борам со Тајсон, но досега ја немав таа среќа и се плашам дека нема да ја имам. Александар Усик е многу подобар технички и затоа очекувам да го победи Тајсон. Според мое мислење, Фјури има големи недостатоци како професионален боксер, кои едноставно не беа толку видливи бидејќи тој се соочи само со еден навистина искусен боксер, а тоа беше Владимир Кличко.

Дионтеј Вајлдер е второто големо име во неговиот список, но тој отсекогаш бил боксер со еден трик. Сепак, дури и Дионтеј никогаш не се соочи со квалитетен противник за да ја докаже својата вредност. А кога ќе запознае некој подобар, можевме да видиме дека може да ја елиминира својата нокаут моќ. Ако Фјури не побегне, тогаш Усик технички ќе го победи. Секако, се надевав дека ќе ја добијам оваа чест, бидејќи навивачите сигурно ќе уживаат во нашиот натпревар.

Но, со текот на годините научив дека не можете да имате сè што сакате. Не можам да му ја негирам на Тајсон неговата издржливост што секогаш се обидува да застане на нозе. Вистината е дека беше соборен од многу просечни боксери. А Усик, од друга страна, е технички најнадарениот противник со кој сум се соочил“, изјави Џошуа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО