Џошуа му посака успех на Дилиен Вајт: Со тебе сум, иако те мразам

199

Остануваат уште неколку дена до еднa од најочекуваните боксерски пресметки во 2022. Во сабота навечер Тајс Фјури и Дилиeн Вајт ќе се соочат, а победникот ќе си замине со титулата на ВБЦ во тешка категорија.

Големиот настан ги поларизираше навивачите и експертите и во деновите пред мечот сите го дадоа своето мислење и прогнози за развојот на судирот.

Поранешниот светски шампион во тешка категорија Ентони Џошуа не заостана и исто така го изнесе своето мислење за средбата. Еј Џеј откри дека го поддржува својот соборец од Мечрум бокс, иако тој самиот би сакал да го победи.

„Дилиен и јас сме непријатели во рингот, но потајно сум среќен за него и за можноста“, изјави Џошуа.

„Фјури мора да покаже добра одбрана доколку сака да победи. Вајт, пак, треба да види што и како прави Тајсон и да одговори токму спротивното.

Клучот за победата на Вајт е работата во неговото тело и воздух. Верувам и се надевам дека нема да го потцени Тајсон. Ова е негов прв натпревар и сигурен сум дека ќе биде гладен за победа.

Ќе навивам за Дилиен, иако го мразам и би бил среќен наскоро да му го скршам лицето“, додаде Еј Џеј, кој подоцна оваа година треба да се бори со другиот светски шампион Александар Усик.