Џон Џонс: Одбив да се борам на УФЦ 300

Шампионот на УФЦ во тешка категорија Џон Џонс добил понуда од Хантер Кембел да се бори на УФЦ 300. Меѓутоа, Американецот ja одбил, бидејќи не се чувствувал целосно здрав.

Годишнината гала на УФЦ 300 ќе се одржи во април во Лас Вегас. Џонс моментално се заздравува од повредата на рамото што ја доби пред планираната прва одбрана на титулата во тешка категорија. „Коски“ требаше да се соочи со Стипе Миочиќ на главниот настан на УФЦ 295 во ноември минатата година.

Џонс заработи повреда на рамото на тренинг, по што борбата беше откажана. Во моментов не се знае точно кога Американецот ќе се врати во октагонот. „Боунс“ во интервју за Сабмишн радио спомна дека е поласкан од понудата на УФЦ 300, но сака да биде целосно здрав кога ќе се врати во октагонот.

„Добив повик од Хантер Кембел, еден од најдобрите адвокати на УФЦ. Тој рече: „Џон, сфаќам дека се само девет недели, но ако има какви било шанси да бидеш здрав, тоа би било одлична вест за ММА заедницата. Ќе се вратиш и ќе го удостоиш најголемиот настан во историјата“.

Оваа понуда е чест за мене, но едноставно мислам дека не сум подготвен. Пораснав да донесувам такви одлуки. Имам уште само неколку натпревари. Ќе дадам се од себе и сигурен сум дека ќе се вратам 100% здрав“, изјави Џонс за Сабмишн радио.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО