Џастин Гејџи: Сакам да докажам дека Махачев не е Хабиб

Џастин Гејџи не го гледа Ислам Махачев како непобедлива сила каква што беше Хабиб Нурмагомедов.

Гејџи беше завршен од непоразениот поранешен УФЦ шампион во лесна категорија Нурмагомедов во нивната борба за титулата во октомври 2020 година. Џастин се подготвува за реванш со Дастин Пориер за титулата „БМФ“. Ова ќе се случи во главната борба на УФЦ 291 викендов во Солт Лејк Сити, САД.

Геџиј се надева дека победата над Пориер ќе му донесе шанса против шампионот во лесна категорија Махачев. Ислам во октомври ќе ја брани титулата против Чарлс Оливеира, а победникот од Гејџи-Пориер би можел да се соочи со него во 2024 година.

Џастин верува дека Ислам не е како Хабиб и сака да го докаже тоа.

„Според она што го знаеме, најтежок противник за Махачев е Александар Волкановски. Тој веќе се бореше со него и тоа беше многу тесна борба. Никогаш не сум се борел со Махачев. Пориер никогаш не се борел со него.

Мислам дека Волкановски е очигледниот одговор засега, но едвај чекам да влезам таму. Сигурно знам дека Ислам не е Хабиб. Сакам да влезам таму и да го докажам тоа“, рече Гејџи во интервју за Шак ММА на Јутјуб.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО