Дубоа во пресрет на мечот против Усик: Дојде од крузер категорија. Ќе го докажам тоа во рингот

Тешкашот Даниел Дубоа (19-1) на 26 август во Полска ќе се обиде да го победи светскиот шампион Александар Усик и да ги земе појасите на ИБФ, ВБА и ВБО што ги освои и еднаш ги одбрани против Ентони Џошуа.

Дубоа е голем аутсајдер на тој меч, но верува дека може да му направи големи проблеми на Украинецот. Британецот има четири победи во низа, а последната ја доби во декември кога со прекин во третата рунда го совлада Кевин Лерена.

„Добро е кога не си фаворит, но притисокот се уште е таму. Но, тоа не ми пречи премногу“,- изјави Даниел Дубоа, осврнувајќи се на натпреварот против Усик:

„Ќе му направам многу проблеми. Јас сум тешкаш, а тој дојде од крузер категорија. Ќе го докажам тоа во рингот. Морам да позирам како насилник и да го малтретирам Усик. Имам 25 години и сега дојде моето време. Доаѓам да победам и ќе пукам со сите оружја“.

Дубоа (196 см) е пет сантиметри повисок од Усик, но и двајцата имаат ист растег на рацете (198 см).

Британецот веројатно ќе биде малку потежок, против Лерена имаше 109, додека светскиот шампион најчесто се појавува на мерењето околу сто килограми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО