Ду Плесис откри што му кажал Стрикленд веднаш по борбата

Јужноафриканскиот ММА борец Дрикус ду Плесис го победи Шон Стрикленд на неодамнешниот настан УФЦ 297 и го освои појасот во средна категорија.

По мечот многумина не се согласија со судиското бодување, сметајќи дека Стрикленд направил доволно за да го одбрани појасот што го освои минатата година против Израел Адесања.

Но, се чини дека Американецот знаел дека мора да покаже повеќе доколку не ја брани титулата шампион на УФЦ, а тоа го открива и изјавата на Дрикус во која откри што му рекол Шон веднаш по борбата.

„Јасно е дека сака реванш и да ја придобие публиката на своја страна. Но, додека се уште бевме во октагонот пред објавувањето, ми пријде и ми рече дека сум подобар и заслужувам победа. Знаеше дека нема да победи“, изјави Дрикус ду Плесис и додаде:

„Откако се заврши во амбулантата дојде кај мене и рече дека сум воин. Тој додаде дека не сака да загуби од никој друг. Повторно, сето тоа го заслужив“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО