Договорен датумот за борбата Џошуа – Кличко на Вембли

enthoni-dzoshua-klitschko-so-jazik

Ентони Џошуа ќе се бори со Владимир Кличко на Вембли.

ИБФ шампион прво наредниот викенд ја брани титулата против Ерик Молина, а потоа на 29 април на познатиот стадион најверојатно пред 80.000 гледачи ќе се сретне со големиот Украинец во меч во кој влог ќе биде ВБА титулата „супер“ шампион во тешка категорија.

Кличко не боксирал од поразот на Тајсон Фјури во ноември минатата година и нема намера да се бори се до средбата си ЕЏ.

Промоторот на Џошуа Исус, Еди Херн изјави дека се останати да се договарат само неколку детали, а се надева дека мечот официјално ќе биде објавен по борбата Џошуа – Молина. Кличко покрај рингот ќе го следи мечот на Англичанецот во Манчестер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО