Џонсон го нокаутираше Густафсон за две минути!

Џонсон го нокаутира Густафсон
Џонсон го нокаутира Густафсон

Ентони Џонсон е нов предизвикувач Џон Џонс, шампионот на УФЦ во полутешка категорија. Тоа го постигна со спектакуларен нокаут во победата над Александар Густафсон. Жерард Муси го нокаутираше Дан Хендерсон, а на ист начин славеше и Сем Сицилија против Акиро Корасан.

 Ентони Џонсон ја шокираше преполната „Теле2 арена“ во Стокхолм и стана нов предизвикувач во поллутешка категорија на УФЦ. Тој и Александар Густафсон од првата секунда тргнаа во отворена борба, па можеше да се претпостави дека натпреварот нема да трае долго. Така и беше, за нешто помалку од две минути Џонсон славеше.

 Сепак, може да се каже пресуди, помалку, можеби и премногу рискантниот потег на шведскиот борец. Откакко со прстот го погоди Џонсон во окото, имаше краток прекин, во продолжението на борбата борци се поздравуваа, а меѓусебната блискост Густафсон се обиде да ја искористи за да направи пробивачки ножен удар. Сепак, ударот не легна како треба, а Џонсон со кроше од контранапад го потресе фаворизираниот борец.

 Ова беше проследено со жесток граунд енд паунд. Судијата Марк Годард му даде максимум време колку што можеше на Густафсон, но откако виде дека шведскиот борец не е во можност да се подигне на нозе, ја прекина борбата. Ентони Џонсон ја продолжи својата неверојатна серија. Експлозивен, моќен и неверојатно агресивен. Можеби тој е вистинската закана за Џон Џонс.

 Фил Дејвис и Рајан Бадер направија борба каква и што се очекуваше. Двајцата борачи трудеа да покажат кој е подобар во борбата на нозе, а Бадер покажа повеќе, иако пораведно ќе беше судиите да одлучеа мечот биде без победник. Дејвис убедливо ја освои втората рунда, Бадер третата , а првата беше речиси целосно изедначена. Наместо, во таква ситуација судиите го искористат правото да досудат 10-10 , двајца беа за Бадер, еден за Дејвис. Ова е четврта по ред победа за Рајан.

Главната програма беше отворена од страна на Акиро Корасан и Сем Сицилија, по три победи во низа, Корасан го доживеа третиот пораз, а сите три со нокаут. Тоа беше отворена размена на удари, со што се обидуваа да стигне до одлучувачка завшница, и ова ја погоди Сицилија . По повеќе од три минути, начека можност да провлече overhand, со што го испрати Корасан на спиење. Сицилија сега има сор 4-4 во УФЦ и го осигура опстанокот уште некое време. Воведната борба беше навистина сјајна, но еден борец мора посебно да се издвои. Макван Амиркан го одработи најимпресивното деби во историјата на модерното УФЦ, иако нема официјални податоци, се чини дека го има вториот најбрз нокаут во историјата на организацијата. Штом судијата даде знак, ирачкиот Финец, кој себеси се нарекува „Господин Финска“, се стрча и со коленото го погоди Енди Огле во градите, по што, набрзина, го доврши на подот. Се чини дека тоа го направи за околу 6,4 секунди. Рекордот го држи Двејн Лудвиг, со 06:06 секунди.

 УФЦ на Фокс 14 – резултати

 Ентони Џонсон – Александар Густафсон, TKO – Р1, 01:51

Жерард Муси – Дан Хендерсон, TKO – Р1, 01:10

Рајан Бадер – Фил Дејвис – поделена одлука на судиите

Сем Сицилија – Акира Корасан, КО – Р1, 03:26

 Алберт Туменов – Нико Мусоке, едногласна одлука

Кени Робертсон – Султан Алиев, КО – Р1, 02:42

Макван Амиркан – Енди Огле, -TKO – Р1, 00:06

Никита Крилов – Станислав Недков, под (давење) – Р1, 01:24

Маирбек Тасумов – Ентони Христодулу, КО – Р2 , 00:38

Мирсад Бектич – Пол Редмонд, едногласна одлука

Виктор Пешта – Константин Ерокхин, едногласна одлука

Нил Сири – Крис Бел, едногласна одлука

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО