Џенингс се дигна од подот и му ја зема мерката на Димитренко (ВИДЕО)

Брајант Џенингс (24-2, 14 КО) со прекин во 9-тата рунда во Атлантик Сити го победи Александар Димитренко (41-4, 26 КО).

Поранешниот предизвикувач за титулата светски шампион во тешка категорија најпрво се најде на подот по десницата на Димитренко во четвртата рунда.

33-годишниот Американец го врати во Димитренко во 8-та рунда кога руско-германскиот боксер се падна на колено по применото лево кроше. Наскоро пак имаше броење, иако се чинеше дека повеќе станува збор за туркање отколку за влијанието на ударот.

Џенингс ја заврши работата со десен аперкат во 9-тата рунда. Со што Димитренко заврши на подот, судијата го прекина мечот на негово негодување.

Џенингс единствените порази во кариерата ги доживеа од Владимир Кличко во борбата за титулата светски шампион, како и од Луис Ортиз.

Од професионалното деби во април минатата година Шакур Стивенсон постигна осум победи. До последната дојде во воведниот дел на настанот во Атлантик Сити. По 8 рунди славеше со едногласна одлука против Мексиканецот Карлос Руиз (16-5-2, 6 КО).

https://youtu.be/AfJNGAHyCG4

.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО