Дерек Чисора верува дека Фјури и Вајлдер сакаат да боксираат против Еј Џеј: Тој е голема атракција

Британскиот боксер Дерек Чисора истакнува дека постои еден тешкаш со кого сите сакаат да се борат.

Веќе неколку години, само неколку боксери се на врвот во тешка категорија – Тајсон Фјури, Александар Усик, Ентони Џошуа и Дионтеј Вајлдер, а како не би можеле кога боксираат еднаш или двапати во 365 дена.

Другите борци ја добиваат својата шанса ако претече нешто и практично треба да се задоволат со трошки.

Навивачите на боксот сакаат меч за обединување на титулата во тешка категорија меѓу Фјури и Усик, но не можат да се договорат.

Во моментов многу се зборува за можна пресметка меѓу Ентони Џошуа и Дионтеј Вајлдер која би можела да биде договорена за почетокот на следната година.

Победникот од тој меч би можел да го освои местото за предизвикувач на ВБЦ, а тоа значи потенцијален натпревар против Фјури.

Во едно неодамнешно интервју Дерек Чисора откри дека многу борци кои сакаат меч против Ентони Џошуа.

„Вајлдер и Фјури сакаат борба против Еј Џеј, тој е зад воланот. Џошуа може само да седи на својот кауч и да го чека повикот. И двајцата го посакуваат тој меч. Всушност, сите сакаат да се борат со Еј Џеј, тој е голема атракција“, рече Дерек Чисора и додаде:

„И јас би боксирал против него секој ден. Постојано му се јавувам на Еј Џеј и го прашувам дали сака да се бори. Кој знае“?

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО