Демијан Маја е противникот на Жорж Сент Пјер за граплинг мечот во декември

На почетокот на овој месец, Жорж Сент Пјер ја објави својата намера да се врати на натпреварите.

Тој изјави дека ќе учествува во граплинг натпревар на Фајт пасс инвитеншнл 6 во декември. Мечот во граплинг ќе биде негов прво натпреварување од секаков вид откако се пензионираше. Сега има ривал во Демијан Маја.

Бразилецот веста ја објави на социјалните мрежи. Минатата недела, Сент Пјер посочи повеќе противници, вклучувајќи ги и браќата Дијаз, како можни противници во борбата.

Наместо тоа, ќе се соочи со ветеран кој се смета за еден од најголемите граплери во историјата на УФЦ.

„Постојано се појавува нешто што сепак навистина ве мотивира. Борбата со Сент Пјер ќе биде огромен предизвик и голема мотивација.

Сент Пјер, вие сте еден од најголемите натпреварувачи на сите времиња. Те почитувам многу. Јас сум во играта! Со нетрпение очекувам да се натпреварувам со тебе“, напиша Маја.

За Маја, овој граплинг меч ќе биде негов прв настап во спортот од јуни 2021 година. На УФЦ 263 Бразилецот го претрпе вториот пораз во низа, губејќи од Белал Мухамед. Оваа борба беше последна од неговиот договор со УФЦ и тој не доби понуда за нов договор.

Сент Пјер последен пат се бореше во 2017 година. Потоа премина во средна категорија за да се бори со Мајкл Биспинг. Сент Пјер го победи со завршница за да ја освои титулата во дивизијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО