Дастин Пориер се подготвува со Хорхе Масвидал за УФЦ 257

Поранешниот привремен шампион во лесна категорија Дастин Пориер се подготвува за УФЦ 257, каде што ќе се соочи со Конор Мек Грегор. Тие ќе се борат на 23 јануари во Абу Даби. Нивната средба е реванш, откако во 2014 година Пориер загуби со нокаут во првата рунда.

31-годишниот Американец добро порасна по тој пораз и победи во 10 од 13-те битки што ги водеше. Во последните 3 години, Дастин победи во 6 од последните 8 борби и загуби само еднаш од Хабиб Нурмагомедов.

На крајот на јуни оваа година, Пориер се врати со победа над Дан Хукер и повторно се пријави за титулата. „Дијамантот“ напорно тренира во АТТ со најлошото копиле Хорхе Масвидал.

Дастин ќе даде се од себе за да ја оствари реваншот, со што ќе заработи нова шанса за титулата.

Еве неколку фотографии од тренингот помеѓу Пориер и Масвидал:


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО